flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення захисту прав дитини під час вирішення питання позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів

Узагальнення практики місцевих судів застосування законодавства у сфері захисту прав дитини під час вирішення питання позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів

 

На адресу Харківського апеляційного суду надійшов лист представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в східних областях від 03.05.2019 року вих. № 03/05-003, в якому запропоновано організувати вивчення та узагальнення практики місцевих судів в застосуванні законодавства у сфері захисту прав дитини під час вирішення питання позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів щодо обов’язку відкриття персональних рахунків дітей та зазначення цих рахунків у судовому рішенні.

Для проведення вказаного узагальнення витребувано інформацію з місцевих судів м. Харкова і Харківської області, щодо складання резолютивних частин рішень про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів у випадку залишення дітей без батьківського піклування та передання у спеціальні дитячі заклади.

Теоретична частина.

За правилами ст. 180 Сімейного кодексу України (далі – СК України) батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Частиною 3 ст. 181 СК України визначено, що рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

Відповідно до ч. 2 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов'язку щодо утримання дитини.

Згідно ст. 245 СК України якщо дитина постійно проживає у закладі охорони здоров'я, навчальному або іншому дитячому закладі (далі - Заклад), функції опікуна та піклувальника щодо неї покладаються на адміністрацію цих закладів.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 СК України влаштування дитини до закладу охорони здоров'я, навчальному або іншому дитячому закладу, не припиняє права дитини на аліменти, пенсії, інші соціальні виплати, а також на відшкодування шкоди у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно ч. 2-4 ст. 193 СК України якщо батьки не беруть участі в утриманні дитини, влаштованої до державного або комунального закладу охорони здоров'я, навчального або іншого закладу, аліменти на дитину можуть бути стягнуті з них на загальних підставах. За рішенням суду аліменти можуть перераховуватися на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України. На особистий рахунок дитини перераховуються також державні пенсії, інші види допомоги та відшкодування шкоди у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа.

Практична частина.

Місцевими судами м. Харкова і Харківської області надані узагальнення судової практики із вказаного питання за період 2017 – І квартал 2019 року, в яких зазначено, що в деяких судах аліменти призначаються на користь малолітніх із визначенням особистого рахунку в Державному ощадному банку України, а в інших аліменти стягуються на користь Закладу, в якому буде знаходитись дитина, посилаючись на те, що вимоги про зарахування грошових коштів на рахунок дитини не заявлялись. Мали місце також інші способи стягнення аліментів на дитину.

Так, Богодухівським районним судом Харківської області зазначено, що з 4 судових рішень про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, тільки в 1 рішенні зазначено, що аліменти необхідно стягувати на персональний рахунок дитини, в інших 3 справах аліменти стягнуто на користь Закладу.

У Люботинському міському суді Харківської області ухвалено 2 рішення із вказаного питання, однак аліменти у цих справах стягувались на користь закладу.

Первомайським міськрайонним судом Харківської області розглянуто 6 справ із вказаними позовними вимогами та лише у 3 вирішено стягувати аліменти на особовисті рахунки дітей, а в інших 3 справах на користь Закладу, в якому знаходились діти.

Краснокутський районний суд Харківської області розглянув 2 справи із вказаного питання та в обох призначались аліменти на користь Закладів, в яких будуть знаходитись діти. При цьому було враховано роз’яснення надані у  абз. 10 Розділу «Вирішення питання про стягнення аліментів» узагальнення практики розгляду судами справ, пов'язаних із позбавленням батьківських прав, поновленням батьківських прав, усиновленням, установленням опіки та піклування над дітьми Верховного Суду України від 11.12.2008 року.

Дворічанський районний суд Харківської області розглянув 2 справи вказаної категорії та в обох справах стягувались аліменти на користь Закладу.

Великобурлуцьким районним судом Харківської області в усіх 4 справах вказаної категорії аліменти стягувались на особистий рахунок дитини.

Валківським районним судом Харківської області у 2 справах зазначеної категорії в рішенні суду зобов’язано органи опіки та піклування відкрити особисті рахунки у відділенні Державного ощадного банку України у місячний строк.

Близнюківським районним судом Харківської області ухвалено 1 рішення, в якому стягнуто аліменти на користь органу опіки та піклування. При цьому судом зазначено, що у судовому засіданні представник органу опіки та піклування зобов’язався відкрити на користь дитини особистий рахунок, однак на момент ухвалення рішення у суду не було даних про відкриття такого рахунку.

У Харківському районному суді Харківської області розглянуто 13 справ вказаної категорії, з яких у 4 справах стягнуто аліменти на особистий рахунок дитини; в 1 справі стягнуто на користь дитини без визначення особистого рахунку; на користь Закладу стягнуто у 6 справах; без визначення порядку стягнення - 2 справи.

Балаклійським районним судом Харківської області розглянуто 5 справ вказаної категорії, в яких в 1 рішенні стягнуто аліменти на особистий рахунок дитини, у 4 справах стягнуто аліменти на користь дитини на особистий рахунок, який буде відкрито у державному ощадному банку України.

Дергачівським районним судом Харківської області у 2 справах стягнуто аліменти на користь органу опіки та піклування.

Зачепилівським районним судом Харківської області судом у 3 справах аліменти стягнуто на користь неповнолітніх без зазначення особистих рахунків.

Комінтернівським районним судом м. Харкова розглянуто 8 справ вказаної категорії, в яких аліменти стягнуто на особистий рахунок дитини у 4 справах, а в 4 справах стягнуто на користь закладу. Судом вказано, що у випадку, коли органом опіки та піклування вказувались особисті рахунки відкриті на користь дітей, то аліменти стягувались на такі рахунки.

Лозівським міськрайонним судом Харківської області у 3 справах стягнуто аліменти на особистий рахунок дитини.

Зміївським районним судом Харківської області розглянуто 10 справ вказаної категорії, з яких у 2 справах аліменти стягнуто на користь дитини, в 2 справах на рахунок відділу виконавчої служби до відкриття особистого рахунку дитини, в 6 справах на користь Закладу.

Червонозаводським районним судом м. Харкова в 1 справі стягнуто на користь дитини аліменти зараховуючи їх на особистий рахунок дитини без зазначення номеру такого рахунку, у 3 справах стягнуто аліменти на користь дитини без зазначення в якому порядку.

Ізюмський міськрайонний суд Харківської області зазначив, що з 10 справ, що розглянуті судом у 3 справах зазначались персональні рахунки дітей, а в 7 справах не зазначались.

 Московським районним судом м. Харкова розглянуто 18 справ вказаної категорії, з яких в 3 справах аліменти стягнуто на особистий рахунок дитини, в 4 справах стягнуто на користь Закладу, в інших справах аліменти не стягувались, оскільки такі вимоги не заявлялись.

Орджонікідзевським районним судом м. Харкова в 1 справі стягнуто на особовий рахунок дитини, в 6 справах відмовлено у задоволенні вимог в частині стягнення аліментів через ненадання особистого рахунку дитини.

Сахновщинським районним судом м. Харкова розглянуто 2 справи вказаної категорії, в яких стягнуто аліменти на дітей на депозитний рахунок Державної виконавчої служби (далі – ДВС) до відкриття особистого рахунку на дитину.

Дзержинським районним судом м. Харкова у 2 справах стягнуто на особистий рахунок дитини, у 2 справах стягнуто аліменти на дитину без визначення способу стягнення, в 1 справі стягнуто аліменти на користь Закладу.

Ленінським районним судом м. Харкова розглянуто 5 справ, з яких в 2 справах стягнуто аліменти на особистий рахунок дитини без зазначення номеру рахунку, в 2 справах визначено альтернативний спосіб стягнення: на особистий рахунок дитини (без зазначення номера рахунку) або на користь опікуна чи закладу, в який буде передано дитину, в 1 справі стягнуто на користь майбутнього опікуна.

Золочівським районним судом Харківської області в 1 справі стягнуто на особистий рахунок дитини, в 3 справах стягнуто аліменти на користь закладів.

Краснокутським районним судом Харківської області у 2 справах стягнуто аліменти на дітей без визначення порядку такого стягнення.

Первомайським міськрайонним судом Харківської області розглянуто 6 справ вказаної категорії, з яких у 3 справах стягнуто аліменти на особистий рахунок дитини, у 3 справах стягнуто аліменти на користь Закладів.

Чугуївським районним судом Харківської області у 3 справах стягнуто аліменти на користь дитини без визначення способу стягнення.

Київський районний суд м. Харкова, Червонозаводський районний суд м. Харкова, Фрунзенський районним судом м. Харкова, Купянський міськрайонний суд Харківської області, Кегичівський районний суд Харківської області, Нововодолазький районний суд Харківської області, Шевченківський районний суд Харківської області, Коломацький районний суд Харківської області, Печенізький районний суд Харківської області зазначили, що при розгляді вказаних категорій справ, особисті рахунки дітей в резолютивних частинах рішень не зазначались.

Висновки.

Після проведення узагальнення, можна зробити висновки, що в більшості судових рішень ухвалених місцевими судами м. Харкова і Харківської області у справах про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів за період 2017 – І пів. 2019 року у випадку влаштування дітей у спеціальні Заклади, то аліменти стягувались на користь таких закладів.

Про стягнення аліментів на особисті рахунки дітей відкриті у Державному ощадному банку України ухвалювались рішення у випадку, якщо в матеріалах справи були наявні дані про номера таких рахунків. Мали місце наступні випадки: стягнення аліментів на дитину без визначення способу виконання рішення; стягнення аліментів на депозитний рахунок ДВС до відкриття особистого рахунку на дитину; стягнення аліментів на користь органів опіки та піклування із зобов’язанням останніх на протязі місяця відкрити особистий рахунок в Державному ощадному банку України; відмови у задоволенні позовних вимог в частині стягнення аліментів через не зазначення особистих рахунків дітей заявниками.

Оскільки оптимальним з точки зору захисту прав дітей позбавлених батьківського піклування є механізм стягнення аліментів передбачений ч. 3 ст.  193 СК  України (перерахування аліментів  на  особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України), є доцільним рекомендувати застосування саме такого порядку стягнення аліментів при ухваленні рішення про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів при влаштуванні дитини у спеціальні дитячі Заклади.

При цьому, слід зазначити, що у відповідності до ч. 2 ст. 13 ЦПК України суд має право збирати докази, які стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

За вимогами ч. 3 ст. 45 СК України суд сприяє створенню належних умов для здійснення малолітньою або неповнолітньою особою її прав, визначених законом та передбачених міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України.

З огляду на зазначене правильним буде зазначення в ухвалі суду про відкриття провадження у справі  пропозиції надання органами опіки та піклування даних про номер особистого рахунку дитини в Державному ощадному банку України до ухвалення рішення суду. У випадку ненадання інформації про номер такого рахунку, доцільно стягувати аліменти на рахунок органів опіки і піклування із зобов’язанням таких органів відкрити особисті рахунки на дитину в Державному ощадному банку України протягом строку встановленого судом, наприклад 1 місяця після ухвалення рішення. Вважаємо, що такий спосіб виконання рішення суду повніше враховувати інтереси дитини та відповідати вимогам ч. 2 ст. 5 ЦПК України.

Пропонується суддям місцевих судів дослідити вказане узагальнення та обговорювати на нарадах практику стягнення аліментів на користь дітей позбавлених батьківського піклування та переданих у спеціальні дитячі Заклади, з метою однакового застосування механізму захисту прав неповнолітніх.

 

Суддя судової палати

з розгляду цивільних справ

Харківського апеляційного суду                                   О. М. Хорошевський

 

 

Начальник відділу судової статистики

та узагальнення судової практики

Харківського апеляційного суду                                      А. В. Киричок